www.kmdm.pl/art.php?id=20140201120154d54a126a783bc9

Wiadomości KMDM
Główne tematy
Wywiady
Felietony
Archiwum wiadomości
Dezinformacje

Stream
TV i radio na żywo

Informacje
Media w internecie
Media z satelity - NOWE!
Przegląd prasy
Kanały FTA
Kanały DVB-T

Podyskutujmy
Czat
Forum - WARTO ROZMAWIAĆ!

O nas
Informacje dla prasy
Historia KMDM
Redakcja
Kontakt

Inne
Księga gości
KMDM na Twojej stronie
Archiwalne ankiety
Nieistniejące media
Zaps - archiwum
Linki i banery


Kanał informacyjny

Radio Warszawa

Kanały stream stacji:

Radio Oaza

Kanały stream stacji:

Radio eM Katowice

Kanały stream stacji: AAC+ OGG/Vorbis OGG/Vorbis

Polska Muzyka Chrzescijanska

Kanały stream stacji: AAC+ AAC+

Telewizja Trwam

Kanały stream stacji:

Więcej stacji nadających w internecie

Powróćmy do Galilei, aby zobaczyć Jezusa zmartwychwstałego

Bp Ryczan: Wigilia Paschalna jest darem czasu, serca, obecności

Sandomierz: Podczas Wigilii Paschalnej biskup udzielił chrztu dorosłym

Jezus umarł i zmartwychwstał także po to, aby odkupić nasze trudne dzieje

Bydgoszcz: wystawa prezentująca Jana Pawła II na banknotach, monetach i medalach


Chińskie milczenie o pogrzebie

Wysłane przez sat, dnia 2005-04-09 o godz. 22:24

Chińscy katolicy łączą się w modlitwie za zmarłego papieża, mimo iż media jak można sie domyślać, otrzymały nakaz przemilczania wczorajszych uroczystości pogrzebowych. Gdy rozpoczęły się one w Rzymie, w Chinach była juz godzina 17:00. Chińskie media podały wprawdzie wiadomośc o śmierci Jana Pawła II. Jednak o przygotowaniach do pogrzebu czy o hołdzie składanym Ojcu Świętemu przez pielgrzymów w ogóle nie wspominano.

Jeszcze we wczorajszej prasie porannej nie było żadnych wzmianek o pogrzebie. W wiadomościach wieczornych wprawdzie o nim poinformowano – ale tylko jednym zdaniem.

Do chińskiej prasy nie dostała sie nawet informacja że władze Chin Ludowych zdecydowały nie wysyłac żadnych swoich przedstawicieli na papieski pogrzeb. Poinformowano o tym jedynie na stronie internetowej chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych z wyjaśnieniem ze jest to protest przeciw obecności na Placu świetego Piotra prezydenta Tajwanu. Przedstawiciel państwowej telewizji oświadczył że pogrzebu nie będzie ona transmitować jednak nie podał powodów tej decyzji. Dodajmy ze żadne państwo europejskie nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Tajwanem. Na naszym kontynencie posiada je tylko Stolica Apostolska. Niedawna wizyta belgijskiego kardynala Godfrieda Daneelsa w Pekinie wzbudziła nadzieje na zbliżenie między chińskimi komunistami a Watykanem ale jak widać na razie jeszcze do tego daleko.

Pod względem informacji wyjatkowe miejsce zajmuje Hong Kong. Po jego wcieleniu do Chin zachowano tam nie tylko kapitalistyczną gospodarkę ale także wiekszą swobodę mediów. Wszystkie dzienniki Hong Kongu na pierwszych stronach zamieścily zdjęcia zmarłego papieża.

Zdaniem obserwatorów modlitwa za Jana Pawla II przełamała podziały miedzy katolikami z Koscioła podziemnego i z tak zwanego „patriotycznego” uznawanego przez władze. W dniu pogrzebu na msze w „patriotycznej” katedrze katolickiej w Pekinie przybyli liczniejśi niż zwykle wierni właśnie ze względu na rzymskie uroczystości pogrzebowe. Wielu mialo łzy w oczach. Władze wzmocniły siły policyjne wokól katedry. Za zmarłego papieża modlono sie jednak tylko po cichu. Teksty liturgiczne do tego wydarzenia wprost nie nawiązywały. Wżadnymz oficjalnych kosciołów Pekinu nie odprawiono mszy za zmarłego papieża.

Natomiast w wielu innych chińskich miastach liturgię za papieża sprawowali zarówno katolicy „patriotyczni” jak też oczywiście wyznawcy Kościoła podziemnego. Wczoraj mieli oni taką mszę w Baodingu mieście w północnych Chinach uważanym za bastion katolików uznajacych zwierzchność Rzymu.

9 kwietnia tysiące wiernych uczestniczyły w specjalnej mszy za ojca świętego w Szanghaju gdzie lokalne władze wykazują od pewnego czasu większy liberalizm w kwestiach wyznaniowych. Odbyła się ona w katedrze świetego Ignacego która jest głównym kościołem katolickim tego miasta. Mimo iz w światynia jest w rękach katolików należących do „stowarzyszenia patriotycznego” udekorowano ją papieskimi portretami. Wiernym pozwolono po raz pierwszy na śpiewanie pieśni o papieżu. Podczas liturgii biskup Aloysius Jin Luxian zwrócil uwagę ze ojciec święty kochał Chiny i od dawna pragnął je odwiedzić. Agencje przytaczają wygłoszone przez niego słowa: „Nasz papież miał nadzieję na odwiedzenie Chin ale z róznych przyczyn nie było to możliwe czego załował i on sam i my”. Chiński biskup nie wspomniał jednak jakie to były przyczyny. Uważa się że z 72 aktualnych hierarchów Kościoła patriotycznego ponad 60 po swej niekanonicznej nominacji zwróciło się do Stolicy Apostolskiej o zatwierdzenie godności biskupiej.

Komentarze (0)| Dodaj komentarz

drukuj

Napisane przez sat

Więcej w dziale Polecamy

Stolica Apostolska uruchomiła stronę internetową po łacinie
O telewizji Emaus dziś w Pulsie Biznesu
Gwarancje Kultury 2011 rozdane
Radio KRC liderem
Ojciec Tadeusz Rydzyk ukarany
„Gorące źródła” – wakacyjny cykl „Gościa Niedzielnego”
Błogosław te wszystkie dni przed nami
Wymiana Banerów Stron Chrześcijańskich
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam!
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez podania źródła ZABRONIONE.

Hosting dla kmdm zapewnia Kdm.pl. Nasze domeny utrzymuje Forpsi.pl. Statystyki odnotowywuje Google Analytics.